•   .jpg
 •  .jpg
 • 1.jpg
 •  1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • dentistslider2.jpg

دهان شویه

دهان شویه کلر هگزیدین:

این دهان شویه تا به امروز بهترین نتایج را داشته و ضدعفونی کننده می باشد. این دهان شویه برای کنترل پلاک ، در مواردی که به هر دلیلی کنترل پلاک نا موثر است، برای بعضی از بیماری های ناشایع غشای مخاطی دهان و پس از جراحی پریودنتال یا دهانی به کار میرود.

دو بار دهان شویه روزانه با 10 میلی لیتر محلول 2/0 % کلرهگزیدین دی گلوکونات تقریبا به طور کامل از تشکیل پلاک میکروبی ،جرم وژنژویت ممانعت می کند. محلول کلرهگزیدین دی گلوکونات 12/0 % یک ماده با همان قدرت و تاثیر می باشد که برای کاهش پلاک و ژنژزیت در دسترس است.

عوارض جانبی موضعی و برگشت پذیر، شامل قهوه ای رنگ شدن دندان ها ،زبان و ترمیم های سیلیکات رزین و اختلال گذرا در حس چشایی متعاقب مصرف کلرهگزیدین ممکن است ایجاد گردد.این دهان شویه حاوی 12% الکل است و  فعالیت سمی خیلی پایینی در انسان هادارد.

کلرهگزیدین با نسخه در صورت نیاز تجویز می شود و نباید بدون نسخه و صلاح دید دندانپزشک مبادرت به خرید آن کرد.

 دهانشویه

دهان شویه های essential oil:

این دهانشویه ها حاوی تیمول، اوکالیپول، منتول و متیل سالیسیلات هستند.کاهش پلاک به میزان 20% تا 35% و کاهش ژنژویت به میزان 25% تا 35% را نشان می دهند. این محصولات همچنین حاوی الکل( تا 24% بسته به نوع تهیه) می باشد، بنابراین باعث نگرانی برخی بیماران و کلینیسین ها می شود. ممکن است استفاده منظم از این دهانشویه به اندازه نخ دندان در بیماران مبتلا به ژنژویت موثر باشد.این یافته ها هنوز به اثبات نرسیده اند.

این دهان شویه ها اگرچه موثر می باشند اما در مقایسه با کلرهگزیدین تاثیر کمتری دارد.از مزایای آن اثرات جانبی کمتر و نیز عدم نیاز به نسخه برای مصرف آن می باشد.

بنزیدآمین:

یک محلول ضد التهاب و ضد درد و بی حس کننده موضعی برای مخاط دهان می باشد که در تسکین درد زخم های دهانی، التهاب مخاط ناشی از رادیوتراپی،تسکین درد زخم های آفتی، بعد از جراحی های دهانی و بعد از اعمال پریودنتال جهت سرعت بخشیدن به فرآیند های ترمیم موضعی استفاده می شود.درمان پیوسته با بنزید امین از 7 روز تجاوز نمی کند و در کودکان زیر 6 سال توصیه نمی شود.

گلیسیرین:

دربیمارانی که از خشکی دهان رنج می برند از جمله بیمارانی که داروهای خاصی مصرف می کنند،بیمارانی که تحت پرتودرمانی قرار می گیرند،افراد سالخورده، سندرم شوگرن می توان از گلیسیرین به عنوان دهانشویه استفاده کرد.محلول گلیسیرین را با آب و یا محلول هیپوکلریت سدیم رقیق نموده و بعد یک طعم دهنده مثل شربت آلبالو و یا پودر های خوراکی با طعم های مختلف میوه جات به آن اضافه شده و به عنوان دهانشویه روزانه استفاده می شود.

  کارباماید پراکساید:

جهت کاهش التهاب خفیف لثه و آفت و التهاب مخاطی لب و دهان و التهاب ناشی از دندان مصنوعی استفاده می شود.نباید مصرف دارو بیش از یک هفته ادامه یابد و در کودکان زیر 3 سال تجویز نمی شود.

ستیل پیریدنیوم کلراید:

جهت مراقبت روزمره و خوشبو کردن دهان، تازه کردن طعم دهان بعد از پر کردن دندان یا جراحی لثه  و ضدعفونی کردن دهان و گلو جهت کاهش تورم و عفونت استفاده می شود.خورده شدن این محلول عوارض جانبی شدیدی به همراه دارد.

نکات:

1-  کنترل شیمیایی هم برای کاهش پلاک و هم جهت بهبود ترمیم زخم پس از جراحی پریودنتال موثر می باشد. دهان شویه های حاوی کلر هگزیدین و essential oil وقتی که جهت استفاده پس از جراحی پریودنتال به مدت 1 الی4 هفته تجویز می شوند، دارای آثار مثبت مهمی می باشند.

2-  یک نوع ماده به عنوان یک دهانشویه قبل از مسواک زدن برای افزایش تاثیر مسواک زدن وارد بازار شده است. قسمت فعال آن سدیم بنزوات است. استفاده از یک دهان شویه قبل از مسواک زدن خیلی موثرتر از مسواک زدن به تنهایی نیست .دهان شویه های آرایشی و قبل از مسواک نباید به عنوان جایگزین روش های مکانیکی و شیمیایی برداشت پلاک به کار روند .

شناخت فارماکولوژیکی دهان شویه :
استوماتیت (التهاب دهان):

استوماتيت‌ عبارت‌ است‌ از التهاب‌ فراگير دهان‌ (شامل‌ مخاط‌ دهان، لب‌ها، زبان و کام‌) که‌ داراي‌ 2 نوع‌ اصلي‌ می باشد‌: استوماتيت‌ حاد و استوماتيت‌ آفتي‌ (زخم‌ دهان‌) که‌ شايع‌تر است‌. 

استوماتيت يا التهاب دهاني يكي ازعوارض شايع است كه موجب درد و مشكلات قابل توجه مي شود.
استوماتيت نه تنها به واسطه درد موجب سلب آسايش بيمار مي شود، بلكه در دريافت مواد غذايي و مايعات نيز اشكال ايجاد مي كند و به مشكلات باليني جدي مي انجامد.
علاوه بر اين استوماتيت با طيف وسيعي از تغييرات مخاطي دهان نظير عفونت و خون ريزي همراه است كه مي تواند منجربه عفونت سيستميك شود، زيرا مخاط دهان كه بسان سدي در برابر نفوذ بسياري از عوامل بيماري زا ، آسيب ديده و در نتيجه خطر عفونت هاي ثانويه و سيستميك را به دنبال دارد.
با توجه به مشكلات و عوارض استوماتيت، پيشگيري و درمان اين عارضه در بيماران تحت شيمي درماني اهميت به سزايي دارد .
كلرهگزيدين كه به عنوان دهانشويه توسط انجمن دندان پزشكان امريكا مورد تأييد قرار گرفته، در ايران جهت كنترل پلاك ميكر وبي تجويز مي شود. و اثر بخشي آن در پيشگيري از بيماري هاي پريودنتال و استوماتيت ناشي از شيمي درماني در مطالعات مختلفي مشخص شده است. از آنجا كه تهاجم عوامل ميكروبي در دهان مي تواند در ايجاد استوماتيت مؤثر باشد بنابراين استفاده از دهانشويه کلرهگزیدین  با خاصيت ضد ميكروبي مي تواند در پيشگيري از استوماتيت مؤثر باشد.

ترکیبات بوی بد دهان :
عمده ترین منشا بوی بد دهان متابولیسم بی هوازی پروتئین ها توسط باکتری های دهان است.

دهان شویه هالیتا چگونه عمل می کند؟

هنگامی که H2S در آب یا بزاق حل می شود، به دو یون HS و S تفکیک می گردد که مولد بوی بد دهان هستند. یون Zn اثر مهارکننده و ضد میکروبی برروی تشکیل VSC ( ترکیبات فرار سولفور) دارد وبه طور متوالی سبب کاهش و ازبین رفتن بوی بد دهان می شود. یونهای روی با گروهای تیول VSC واکنش داده و آنها را اکسید می کند و به این ترتیب پیش سازهای VSC را مهار می نماید. یون روی به علت فعالیت ضد میکروبی سطح میکروارگانیسم ها را کاهش داده وجلوی تخریب عناصر سلولهای بزاقی از طریق مهار فعالیت پروتئیناز را می گیرد.
عوامل ضد باکتریایی مانند CHX و CPC تاثیر مثبتی بر روی مهار VSC حداقل به مدت طولانی را دارند.

بیماری های دهانی به عنوان ششمین عارضه دیابت شناخته شده است.
افزایش شیوع و شدت بیماری های لثه ای در بیماران دیابتی منجر به آن شده که بیماری های دهانی به عنوان ششمین عارضه دیابت عنوان شوند. در مطالعه ای مشخص شده است که بیماری های لثه ای اختلال در تنظیم قند خون افراد دیابتی را تسریع می کنند و نیز درمان بیماری های لثه ای سبب کنترل بهتر قند خون در بیماران می گردد.
دهان شویه  بدون الکل و مواد شیرین کننده مضر ، قابل استفاده برای بیماران دیابتی می باشد.

آیا استفاده از دهانشویه ضروری است؟

دهانشویه در کنار مسواک و نخ دندان، جزء سوم بهداشت دهان است که دندان‌پزشکان روی استفاده از ان از دوره کودکی تاکید دارند. دهان‌شویه‌ها انواع مختلفی دارند و هر یک کارکرد خاص خود را دارند. به همین دلیل مهم است که انواع دهانشویه‌ها را بشناسیم و با کاربرد و شیوه استفاده از آن‌ها آشنا باشیم چراکه انتخاب اشتباه دهان‌شویه و شیوه مصرف غلط آن می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد و حتی باعث افزایش زردی دندان‌ها و افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهان شود... 

برای خواندن ادامه مطب اینجا را کلیک کنید..

برای بررسی ، انتخاب و خرید آنلاین دهانشویه مناسب به سایت www.minateeth.com مراجعه نمایید...ویا روی لینک زیر کلیک کنید:

 

http://minateeth.com/index.php?route=product/category&path=61

 


منابع:

 

 پریودنتولوژی بالینی کارانزا 2006–تالیف دکترندامسلمی ودکترامین امینیان

فارماکولوژی  نوین دندانپزشکی دکتر علی اکبر فروتنی

http://vi-one.ir/

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید