دسته‌بندی نشده

آموزش مسواک زدن به کودکان

مسواک زدن

همان‌طور که می‌دانید بهداشت دهان و دندان و رعایت اصول مربوط به آن از سال‌ها پیش مورد توجه بشر بوده است و انسان‌ها همیشه تلاش کرده‌اند تا با به‌کارگیری راه‌ها و روش‌های مختلف سلامت این عضو مهم و حیاتی بدن را افزایش دهند. یکی از این راه‌ها مسواک زدن است. از آن‌جایی که مراقبت از دندان‌ها و مسواک زدن باید از دوران کودکی آغاز و به‌طور صحیح و اصولی به کودکان آموزش داده شود، ما  تصمیم گرفتیم در این مطلب نحوه صحیح مسواک زدن در کودکان را به شما آموزش دهیم. پس اگر مایل هستید تا پایان با ما همراه شوید.

مسواک کودکان

چگونگی مسواک زدن برای کودکان

مسواک زدن در کودکان

احتمالاً به‌خوبی می‌دانید که مسواک زدن یکی از مؤثرترین راه‌ها برای حفظ سلامت دندان‌ها است و به همین دلیل روی این موضوع تحقیقات بسیاری انجام شده است.

طبق آخرین پژوهش‌های‌ انجام شده مسواک زدن مرتب و منظم سبب حفظ سلامت دندان‌ها و مانع از پوسیدگی آن‌ها می‌شود. این کار همچنین باعث پیشگیری از به وجود آمدن انواع بیماری‌های لثه، بوی بدن دهان و … می‌شود.

بنابراین به تمامی افراد از کودک تا بزرگسال توصیه می‌شود که بعد از مصرف مواد غذایی و مخصوصاً پس از صرف ناهار و شام دندان‌های خود را مسواک بزنند تا بدین‌ترتیب مواد زاید و اضافی غذا از بین دندان‌هایشان خارج گردد و پوسیده نشود.

 

سن آغاز مسواک زدن در کودکان:

اولین سوالی که در ذهن والدین ایجاد می‌شود این است که کودکان ما از چه زمانی باید مسواک زدن را آغاز کنند؟ در پاسخ به این پرسش باید به شما بگوییم که مسواک زدن درکودکان باید از زمان رویش اولین دندان‌های شیری آغاز گردد. بنابراین به‌طور متوسط سن شروع مسواک زدن در کودکان 1-2 سالگی است. در این سنین باید از مسواک مخصوص و خمیردندان فاقد فلوراید استفاده شود.

آموزش شیوه صحیح مسواک زدن در کودکان:

باید بدانید که کودکان از ابتدا با شیوه صحیح مسواک زدن آشنایی ندارند و به همین دلیل وظیفه شما (والدین) این است که این کار مهم و حیاتی را به آن‌ها آموزش دهید.  برای این کار گام‌های زیر را انجام دهید:

 • در قدم اول باید یک مسواک مناسب برای کودک خود انتخاب کنید. این مسواک باید کوچک، نرم و مناسب کودکان باشد. شما می‌توانید در این مورد نظر کودک خود را بپرسید و مسواکی  متناسب با سلیقه کودک انتخاب کنید.
 • در گام بعدی باید خمیردندان مناسب کودکان خریداری نمایید. این خمیردندان‌ها باید برای کودکان زیر 2 سال فاقد فلوراید و برای سایر کودکان حاوی کمترین میزا ن فلوراید باشند. در حال حاضر انواع و اقسام مختلفی خمیردندان برای کودکان در طعم‌ها و رنگ‌های مختلف در بازار تولید می‌شود. شما می‌توانید با خیال راحت این خمیردندان‌ها را خریداری کرده و برای کودکان خود استفاده کنید.
 • حال وقت آن رسیده است که برای کودک خود مسواک بزنید و این کار را به او آموزش دهید. در این مرحله به اندازه یک نخود خمیردندان روی مسواک بریزید.
 • سپس پشت سر کودک خود بایستید، از کودک بخواهید سر خود را عقب بیاورد و به بازوی چپ و یا راست شما تکیه دهد. حال دندان‌های او را با حرکات بسیار آرام و به‌صورت چرخش افقی مسواک بزنید. این کار را به مدت دو دقیقه ادامه دهید و سپس اگر امکان‌پذیر بود دهان کودک را با آب بشویید. باید این نکته را خاطرنشان کنیم که بلعیدن خمیردندان‌های کودکان موجود در بازار ایرادی ندارد و اگر شستن دهان کودک بعد از مسواک زدن برای شما ممکن نبود از این بابت نگران نباشید.

گام‌های بیان شده در بالا مناسب کودکان 3-6 سال است.

پس از 6 سالگی بهتر است انجام این کار را به کودک محول کنید. لازم به ذکر است مقدار خمیردندان در این سن به اندازه یک دانه لوبیا می‌شود و جهت حرکت مسواک نیز بر روی دندان‌ها از حالت افقی به افقی، عمودی و از عقب به جلو تغییر می‌کند.

مسواک کودکان

مسواک زدن کودکان

نکات قابل‌توجه جهت آموزش روش صحیح مسواک زدن به کودکان:

بسیاری از کودکان از مسواک زدن بیزارند و تلاش می‌کنند تا با استفاده از راه‌ها و روش‌های مختلف از مسواک زدن فرار کنند. اما انجام یک‌سری امور توسط والدین مانع از این کار و باعث علاقه بیشتر کودکان به مسواک زدن می‌شود.

این عوامل عبارت‌اند از:

 • والدین اولین الگوی کودکان در زندگی هستند و هرکاری که آن‌ها انجام دهند، کودکان نیز انجام خواهند داد. پس اگر دوست دارید که فرزند شما به‌طور مرتب مسواک بزند، سعی کنید روزی دوبار پس از ناهار و شام در مقابل کودک خود این کار را انجام دهید. با انجام این کار کودک سعی می‌کند کار شما را تکرارکرده و به این ترتیب به مسواک زدن علاقمند می‌شود.
 • می‌توانید در هنگام مسواک زدن برای کودک موسیقی و یا برنامه مورد علاقه وی را پخش کنید.
 • جهت علاقه‌مندکردن کودک خود به انجام این کار می‌توانید از کارتون‌های مرتبط در این زمینه استفاده کرده و به‌طور غیرمستقیم وی را به مسواک زدن تشویق کنید.
 • مسواک زدن را به یک عادت تبدیل کنید. برای مثال به کودک خود بگویید که همه باید بعد از ناهار و یا قبل از خواب شبانه مسواک بزنند.
 • گاهی می‌توانید با دادن وعده‌هایی مثل یک جایزه کوچک و یا رفتن به شهربازی کودک را تشویق نمایید که مسواک بزند.
 • می‌توانید مسواک زدن را به یک فرآیند دسته‌جمعی و همراه با شادی و بازی تبدیل کنید.
 • و…

ما در این مطلب به‌طور مختصر درباره اهمیت مسواک زدن صحبت کردیم و شیوه صحیح آموزش مسواک زدن به کودکان را به شما آموختیم. سعی کنید تمام توان خود را جهت آموزش صحیح این کار د به کار گیرید و بدین‌ترتیب سبب حفظ سلامت دهان، دندان و لثه کودک شوید. چنان‌چه باز هم سوالی در این زمینه داشتید از نظر متخصصان این حوزه بهره‌مند شوید. از اینکه وقت گران‌بهایتان را در اختیار ما  قرار دادید و تا پایان ما را همراهی کردید بینهایت سپاسگزاریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *