Uncategorized

اهمیت تغذیه در ارتودنسی

هنگامی که برای اولین بار از بریس بر روی دندان ها استفاده می شود، بیمار ممکن است احساس کند انتخاب های بسیار محدود در ارتباط با خوردن غذا با بریس برای وی وجود دارد. روزی که بریس در دهان بیمار قرار می گیرد، درباره اهمیت اجتناب از خوردن غذاهای خاص و تغذیه مناسب در ارتودنسی که می تواند باعث وارد شدن آسیب یا شکستن بریس شود، به بیمار تذکر داده می شود. در واقع تغذیه در ارتودنسی از موارد بسیار مهم و قابل توجه است.  علاوه بر این با بیمار درباره نیاز به تغییر عادت های غذایی صحبت می شود، زیرا براکت ها نمی تواند در برابر فشار ناشی از جویدن غذاهای نا مناسب مقاومت نمایند. با عدم مصرف غذاهای مفید در ارتودنسی و در هنگام جویدن غذا در هنگام استفاده از بریس، براکت ها ممکن است به سادگی از محل خود بر روی دندان ها جدا شده و شکسته شوند. در صورتی که این شرایط بطور مداوم اتفاق افتد، احتمالاً لازم است بیمار به مدت طولانی تر از زمان اولیه پیش بینی شده از بریس استفاده کند و این شرایط به معنی اینست که بیمار می بایست مدت طولانی تر برای ایجاد طرح لبخند جدید، صاف و زیبای خود صبر نماید.

چه غذاهایی نخوریم؟

غذاهایی که مصرف آنها در طول درمان ارتودنسی جذاب بوده اما خطرناک است، به شرح زیر می باشند:
-جویدن یخ می تواند بریس ها را خراب کند
-غذاهای چسبنده یا شکلات از هر نوع (تافی، کارامل، و سایر موارد مانند آن) می توانند با خم کردن سیم ها و شل کردن بریس ها بر روی دندان به ابزارهای ارتودنسی آسیب وارد کنند.
-غذاهای سفت یا خشک از هر نوع (قسمت خشک پیتزا، چوب شور، گوشت گاو خشک شده، چیپس، سیب زمینی سرخ کرده، بادام زمینی، هویج خام، آجیل و سایر موارد مانند آن) می تواند به سیم های ارتودنسی آسیب وارد کرده و منجر به شل شدن بریس ها بر روی دندان یا شکستن براکت ها و لوله های متصل به آنها شود.
-غذاهای حاوی شکر زیاد (کیک، کلوچه، بستنی و سایر موارد مانند آن) می بایست تا حد ممکن در این دوره مصرف نشوند. در صورتی که این غذاها توسط بیمار مصرف شود، لازم است دندان ها بلافاصله مسواک زده شوند. در صورتی که مسواک زدن دندان ها برای بیمار ساده نباشد، بیمار می تواند از دهان شویه و شستشوی دهان با آب پس از مصرف غذاهای شیرین استفاده نماید.

چگونه غذاهایی که دوست داریم را بخوریم؟

به خاطر داشته باشید که با وجود ارتودنسی دندان ها، هنوز شما می توانید بعضی غذاها که دوست دارید را با تغییرات خاص در نحوه غذا خوردن مصرف نمایید. برای مثال، بخار پز کردن یا برشته کردن هویج می تواند باعث نرم شدن و ساده تر شدن تحمل آن برای بریس شود. بطور مشابه، بیمار می تواند دانه های ذرت را از ساقه آن جدا کرده یا برای خوردن سیب و گلابی آن را قاچ بزند. سایر نکات قابل استفاده در این حالت شامل آسیاب کردن آجیل در ماست یا غوطه ور کردن کیک های سخت در شیر برای نرم کردن آنها است. در صورتی که لازم است شیرینی و آب نبات های سخت مصرف کنید، لازم است به جای جویدن این مواد غذایی را بمکید.
در صورت وجود هر گونه سوال درباره بی خطر بودن مصرف برخی غذاها در طول درمان ارتودنسی ، لازم است در این رابطه احتیاط های لازم را به عمل آورید. مطمئناً، شما همواره می توانید با مطب پزشک تماس گرفته و سوالات خود درباره رژیم غذایی و غذاهایی که لازم است از مصرف آنها در طول دوره درمان خودداری شود، اطلاع حاصل کنید. با دنبال کردن دستورات و نکات پزشک و حفاظت از ابزارهای ارتودنسی، بیمار می تواند شرایط عادی جویدن خود را حفظ نماید.
 تغذیه در هفته اول پس از ارتودنسی
هنگامی که برای اولین بار از بریس استفاده می شود، بیمار احتمالاً با مقداری ناراحتی و حساسیت در این رابطه مواجه می شود. در این زمان بیمار فقط می تواند غذاهای نرم همچون سوپ را برای چند روز مصرف کند. به هر حال، به تدریج این ناراحتی از بین رفته و بیمار می تواند شرایط عادی غذا خوردن خود را به دست آورد.
 تغذیه در ارتودنسی متحرک
ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی متحرک یک ابزار ارتودنسی ساخته شده از مواد پلاستیکی شفاف است. در این حالت بیمار معمولاً می تواند لوازم ارتودنسی را در هنگام غذا خوردن یا مصرف نوشیدنی از دهان خارج کند و نیز این ابزارها را مسواک زده و نخ دندان بکشد. پس از این کار، بیمار می تواند همه مواد غذایی دلخواه را مصرف کرده و سپس به دقت دندان های خود را قبل از قرار دادن ارتودنسی متحرک در دهان مسواک بزند. به این ترتیب، حفظ مناسب سلامت دهان در طول دوره صاف کردن دندان ها امکان پذیر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *