Uncategorized

بهداشت دندان کودکان

نویسنده: نیلوفر محرابی

تاریخ انتشار:1400/10/8

اهمیت بهداشت دندان کودکان

بهداشت دهان و دندان مسئله مهمی در تمامی سن و سالهاست. اما اینبار در مورد رعایت بهداشت دندان کودکان، اطفال، بچه های کم سن و سال می پردازیم.و به آموزش های لازم راجع به بهداشت دندان کودکان می پردازیم واینکه آیا نیازی هست که دندانهای شیری. کودکان نیز تمیز و پاک شوند؟

بهداشت دندان کودک با اولین رویش دندان شیری آغاز می شود زیرا پلاک میکروبی بلافاصله پس از رویش دندان روی آن تاثیر می گذارد.چگونه؟ خیلی ساده!میتوانید از گاز استریل برای برداشتن پلاک میکروبی استفاده کنید.
اگر کودک شما هنگام خوابیدن عادت به مکیدن سرشیشه دارد باید بدانید که،  به علت آنکه مایع درون شیشه دارای مواد قندی است، این قند توسط میکروبهای دهان تجزیه و تبدیل به اسید می شود اسید هم باعث پوسیده شدن دندانها خواهد شد.بهتر است برای بهداشت دندان کودک خود زمانی که کودک شما خواب است از شیر دادن به او امتناع کنید و در صورت لزوم به او آب بدهید با این روش از پوسیدگی دندان شیری جلوگیری خواهید کرد.

هیچوقت بدون تجویز دندانپزشک به کودک خود ویتامین هایی که برای تقویت دندان هستند استفاده نکنید، زیرا در یک برنامه غذایی اصولی به اندازه کافی کلسیم و مواد مغذی که برای دندان مفید باشد وجود دارد.

دندانپزشک کودکان:

برای حفظ بهداشت دندان کودک باید از حدود 9ماهگی به صورت منظم به دندانپزشک اطفال مراجعه نماید و این ملاقات باید روتین زندگی کودک شود و باید توجه داشته باشین که محیط و دندانپزشکی که انتخاب میکنید خاطره خوشی را برای کودک شما بسازد.زمان مناسبی را برای رفتن به دندانپزشکی انتخاب کنید که تایم خواب و بازی کودک نباشد. قبل از ویزیت کودک خود را از نظر ذهنی آماده کنید و با او حرف بزنید.

کودکمان از چه سنی مسواک زدن را آغاز کند؟

بهداشت دندان کودکان مستلزم داشتن مهارت کافی است. حدودا از سن 2 سالگی کودک مسواک دست گرفتن را از والدن خود تقلید می کند بدون آنکه توانائی مسواک کردن را داشته باشد. لذا والدین باید تا سن ۸ سالگی او را در مسواک کردن دندانها کمک  کنند. از سن ۴ سالگی به بعد کودک تا حدی می تواند خودش به تنهایی مسواک زدن را تجربه کند.

مسواک کودکان

کمی سخت است که مسواکی انتخاب کنیم تا کودکمان با آن ارتباط بگیرد و در مقابل مسواک زدن مقاومت نکند بهتر است مسواکی که برای بهداشت دندان کودک خود انتخاب می کنید نرم باشد،که باعث ترک خوردن و خونریزه لثه ها نشود و مسواک زدن برایش زجر آور شود.
 ظاهر مسواک رنگی و دارای یک شخصیت کارتونی که می دانید فرزندتان به آن علاقه دارد پیدا کنید تا مسواک زدن و بهداشت دندان هایش برایش به یک بازی جذاب تبدیل شود.مسواکی انتخاب کنید که دارای دسته های باریک باشد تا فرزندتان براحتی بتواند آن را در دستهایش بگیرد.حتما مسواکی بگیرید که مناسب سن کودک شما باشد.

از دست دادن دندان شیری:

دندان شیری علاوه بر اینکه به جویدن و خوردن غذا کمک می کند محافظ رشد طبیعی دندان های دائمی هستند و فضا را برای آن ها آماده نگه می دارند . اگر بر حسب اتفاق دندان شیری کشیده شود یا آسیبی ببیند دندانهائی که قرار است بجای آن ها دربیایند به سمت جلو حرکت کرده و علاوه بر بهم زدن نظم دندانها، فضای دندان کشیده شده را نیز تنگ می کنند. 
اگر دندان شیری به حدی پوسیده شده باشد که چاره ای جز کشیدن آن نباشد، دندانپزشک  وسیله ای بنام Space Maintainer را می سازد که مانع از حرکت دندانها و جلو آمدن آنها و نتیجتاً حفظ لازم برای رشد صحیح دندان دائمی می شود.

نکات کلیدی بهداشت دهان و دندان کودکان

تمام مشکلاتی که برای دندان هایمان اتفاق میافتد ریشه در زمان کودکیمان دارد و اگر دندان ها  لثه مشکلی دارند باید در همان کودکی برطرف شوند وگرنه دردسرساز خواهد بود. مهمترین مواردی که والدین باید برای حفظ سلامت دندان های کودک خود در نظر بگیرند عبارتند از:

  •  تمیز کردن لثه های کودک حتی زمانی که دندان درنیاورده است.
  • از سن 6ماه تا 2سال برای بهداشت دندان کودک خود از مسواک و آب خالی استفاده کنید.
  • در سن 2 سالگی از خمیرندان بدون فلوراید استفاده کنید.
  • در هنگام مسواک زدن کودک خود حتما بررسی شود که کرم خوردگی یا خرابی نباشد که اگر بود سریعا به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.
  • از نوشیدنی هایی که دارای قند بالا هستند بپرهیزید.

انواع مسواک کودکان

 0 تا 3 سال

مسواک کودک 0تا3سال

3 -6 سال

6-12 سال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.