Uncategorized

جرم گیری

جرم: پلاک میکروبی یک لایه چسبناک و بدون رنگ از باکتریهاست که به صورت یک رسوب نرم بر روی سطح دندانها تجمع میکند.

جرم همان پلاک میکروبی است که اگر 24 تا 48 ساعت بطور کامل بر روی دندان بماند و برداشته نشود میتواند با مواد معدنی در بزاق دهان ترکیب شده که به مرور زمان مواد معدنی در آن نفوذ کرده و سخت (مینرالیزه) شده و محکم به سطح دندانها میچسبد و با شستشو و مسواک پاک نمیشود و در بالا و زیر لثه قرار میگیرد جرم زیر لثه محکم بر سطح ریشه متصل شده و رنگ آن قهوه ای تا سیاه یا سبز مایل به سیاه بوده، جرم زیر لثه باعث بیماری لثه ، تحلیل استخوان اطراف ریشه و لقی دندان میشود جرم بالای لثه معمولا سفید مایل به کرم تا زرد رنگ و گاهی خاکستری است و باعث تجمع پلاک باکتریال می شود.

• مطمئن باشید ، در صورتی که صحیح مسواک کنید تشکیل جرم به حداقل خواهد رسید.
• حتما سالی یکبار جرم گیری را در برنامه بهداشتی خود قرار دهید فواصل جرمگیری برای افراد مختلف متفاوت است.اگر بهداشت دهانی شما مناسب باشد بیماری لثه نداشته باشید و میزان مواد معدنی بزاقتان کم باشد احتمالا فواصل زمانی بیشتری نیاز به جرم گیری خواهید داشت.
• هر تغییر رنگ روی دندان جرم نیست گاهی رنگیزه هایی روی دندان مشاهده میشود که در اثر مصرف مواد غذایی رنگی و یا فعالیت بعضی از باکتریها در دهان به وجود می آیند که رسوب رنگدانه ها با منشاء خارجی به روی سطح مینای دندان مشاهده میشود، مانند تغییر رنگ حاصل از استعمال سیگار و یا تغییر رنگ حاصل از نوشیدنیهای رنگی که چنین رنگی را میتوان با روشهایی همچون برساژ دندانها و یا تماس ملایم نوک قلم دستگاه جرمگیر و یا استفاده از سیستمهای ساینده جدیدتر مثل prophymate که یکی از سیستمهای ساینده رسوبات رنگی دندانی است که عملکردی شبیه سندبلاست دارد. یعنی در آن ذراتی ساینده توسط جریان شدید هوا به دندان برخورد کرده و رنگ رسوب یافته را تمیز مینمایند.
• جرم گیری هیچ اثر مخربی روی دندانها نداشته و باعث افزایش پوسیدگی نخواهد شد بلکه با جرمگیری صحیح ، لثه از بسیاری از بیماریها در امان خواهد ماند.
• بر خلاف تصور رایج در بین مردم جرم گیری باعث نازک شدن مینای دندان نمیشود و انجام ندادن جرم گیری علاوه بر ایجاد بیماریهای مختلف لثه مانند التهاب لثه، تحلیل لثه، تحلیل استخوان اطراف ریشه در نهایت باعث لق شدن دندان میشود.
• بعضی از مردم تصور میکنند جرم گیری دندانها را خراب میکند که چنین نیست.پس از ایجاد جرم در صورتی که برداشته نشود روز به روز بر حجم آن اضافه می شود و لثه عقب نشینی کرده و با جرم جایگزین میشود و فضای خالی بین دندانها در اثر عقب نشینی لثه ایجاد می شود که از دید بیمار پنهان می ماند وقتی که جرم گیری صورت می گیرد و جرم ها تمیز میشوند لثه تحلیل رفته در معرض دید بیمار قرار میگیرد و چنین احساس می کند که جرم گیری باعث از بین رفتن لثه شده است و بقول خودشان، هم لثه ها پایین رفته و هم لای دندان ها باز شده در صورتی که تمام این اتفاقات قبلا در اثر جرم ها صورت گرفته بود ولی از دید بیمار پنهان بوده.
• مینای دندان یکی از سخت ترین مواد موجود در جهان است که تنها الماس آن را میتراشد ابزارهای جرم گیری از آلیاژی ساخته شده اند که نمیتوانند مینای دندان را برداشته و به آن آسیب بزنند.
• هنگام جرمگیری در هر صورت مقداری خون ریزی از لثه ها اتفاق می افتد و این امر طبیعی است ولی بیمار این امر را به دلیل صدمه دیدن لثه هایش میداند و فکر میکند علت خونریزی ، کنده شدن لثه هایش از روی دندانها بوده است و لثه هایش پایین رفته و بین دندانهایش فاصله افتاده که اینچنین نیست و همانطور که گفته شد جرم ها لثه را پایین برده و بین دندانها فاصله ایجاد کرده.
• بعد از جرم گیری حتما از دهانشویه ای که دندانپزشک برای شما تجویز میکند استفاده کنید زیرا در بهبود زخمها بجا مانده از جرم گیری موثر است و یک هفته بعد از جرم گیری استفاده از دهانشویه را قطع کنید.
• پس از جرمگیری بعضی مواقع دندانها به گرما و سرما حساس می شوند و معمولا طی 4هفته حساسیت دندانی به مرور کاهش می یابند علت آن این است موقعی که جرم به ضخامت کافی روی دندان می نشیند مانع رسیدن سرما و گرما به دندان می شود زمانی که با جرمگیر ی این جرم ها پاک میشوند ناگهان دندان در معرض سرما و گرما قرار میگیرد و احساس درد در اثر سرما یا گرما میکند بعضی از بیماران فکر میکنند چون دندانها تراشیده شده به آب گرم و سرد حساس شده اند که این تصور غلط است نگران نباشید به مرور زمان این حساسیت رفع میشود و دندانپزشک راههایی برای کاهش و برطرف کردن حساسیت دندانها بکار میبرد و مشکل را برطرف میکند.
• افرادی که عادت به جویدن یکطرفه دارند و یا به دلیل نبودن دندان یا درد فقط با یک طرف میجوند باعث می شود جرم در قسمت دیگر از فک که عمل جویدن انجام نمیشود بر روی دندانها انباشته شود و ایجاد بیماری لثه کند.
• جرم گرفتن دندان فقط در بزرگسالان اتفاق نمی افتد ممکن است دندانهای کودکان نیز جرم بگیرند در صورتی که در بررسی های دوره ای دندانپزشک وجود جرم را تشخیص دهد دندان کودک هم باید جرمگیری شود جرمهای ایجاد شده روی دندانهای کودک نیز مانند بزرگسالان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.