Uncategorized

دندانپزشکی در دوران بارداری

 • با توجه به اهمیت تغذیه در تکامل و استحکام دندانهای جنین در دوران بارداری مطالعه بخش تغذیه سایت توصیه می شود.
 • زنان باردار در طول حاملگی باید حداقل 3مرتبه به دندانپزشک جهت معاینه مراجعه کنند.
 • درمان دندانپزشکی در طول مدت بارداری شامل درمان های ساده و پیشگیرانه مثلجرمگیری و ترمیم پوسیدگی هاست. انجام درمان های پیچیده معمولا به بعد این دوران موکول می شود مگر آنکه به دلیل ابتلای مادر به درد دندان گریزی از آن نباشد.جراحی ها اغلب به بعد از بارداری موکول می شوند ولی گاهی جراحی اجتناب ناپذیر است مثلا برداشتن افزایش حجم لثه دوران بارداری که لثه به سطح جونده دندانها رسیده که حین جویدن دردناک باشند و زن باردار نتواند غذا بخورد و یا از نظر روحی و روانی بعلت زیبایی بیمار بسیار در رنج باشد.
 • خانم باردار که از عفونت و یا درد دندان رنج می برد باید سریع تحت مداوا قرار گیرد اغلب اوقات عوارض ناشی از موقعیت های اورژانسی بیش از خطرات همراه با اقدامات درمانی است.
 • بهترین زمان برای انجام درمانهای دندانپزشکی در زنان باردار 3 ماهه دوم حاملگی است.در 3 ماهه اول بارداری چون جنین در حال شکل گیری است، مصرف داروها و احتمال بروز عفونت روی روند رشد و تکامل اثر میگذارد. لذا به زنان باردار توصیه میشود در صورتی که مشکلات دهان و دندانشان اورژانسی نیست ترجیحا در 3 ماهه اول هیچ اقدامی نکنند. در 3ماهه سوم نیز تحمل مادر برای نشستن روی صندلی دندانپزشکی کاهش می یابد و فشار بر روی مثانه و ورید اجوف تحتانی او زیاد می شود که مجبور به جابجایی و رفتن به دستشویی پیدا میکند. لذا بهتر است فقط درمانهای کوتاه مدت و اورژانس در این دوره انجام شود.
 • زنان باردار میتوانند دندانهایشان را ترمیم کنند و نگران از جیوه موجود در ماده ترمیم کننده دندان که به آن آمالگام گویند نباشندوآمالگام آلیاژی است که از مخلوط نقره ،مس ، قلع با جیوه حاصل میشود که حدود 150 سال است که از آن استفاده میشود حدودا در سال 2003 گزارشی انتشار یافت که جیوه موجود در آمالگام در زنان باردار تاثیرات منفی بر جنین داشته و باعث تولد نوزادان با وزن کم و یا نقص های مادرزادی میشود و ترمیم مواد همرنگ توصیه میشد ولی تحقیقات بعدی پژوهشگران نشان داد که ارتباطی میان استفاده از آمالگام در دوران بارداری با وزن نوزاد ندارد.
 • تغییرات هورمونی در دوران بارداری و رعایت نکردن بهداشت دهان باعث افزایش حجم لثه ها در خانم های باردار شده که مشکلاتی از جمله درد دندانها و خونریزی حین مسواک زدن و مشکل در جویدن غذا بوجود می آورد بنابراین به زنان باردار توصیه میشود با خمیردندان فلوراید دار حذاقل 2 بار در شبانه روز دندانهای خود را مسواک و نخ دندان بکشند اگر خانم باردار دچار افزایش حجم لثه شد نگران نباشد بعد از زایمان، لثه ها معمولا با رعایت بهداشت و جرم گیری به حالت اولیه برمیگردند این افزایش حجم لثه که به مرور زمان فیبروتیک شده اند پس از پایان بارداری بطور کامل برطرف نمیشوند و بایستی با جراحی برداشته شوند.
 • زنان باردار اگر از بوی خمیردندان حالت تهوع پیدا میکنند از خمیردندانهای بدون بو استفاده کنند.
 • تغییرات هورمونی دوران بارداری در نیمی از زنان باعث افزایش بزاق و در نیمی دیگر باعث خشکی دهان میشود. خشکی دهان محیط دهان را برای رشد میکروب ها مساعد می کند بنابراین توصیه می شود با افزایش مصرف مایعات و جویدن آدامس های بدون قند و استفاده از دهان شویه از خشکی دهان جلوگیری کنند.
 • رعایت نکردن بهداشت دهان توسط زنان باردار خطر زایمان زودرس را 7 برابر افزایش میدهد عفونت دهان و دندان با افزایش پروستا گلاندین ها منجر به زایمان زودرس می شود.
 • مصرف مداوم قرص های ضدبارداری پس از 18 ماه باعث افزایش تخریب پریودنتال (انساج اطراف دندان) و بیماری لثه میشوند.
 • برخی بانوان معتقدند که تامین کلسیم بدن جنین از دندانهایشان باعث پوسیدگی دندانهایشان شده است که این تصور غلط است افزایش میزان پوسیدگی در دوران بارداری ناشی از نوع رژیم غذایی و رعایت ناقص بهداشت دهان و دندان است. کلسیم موجود در دندانهای مادر به صورت کریستالهای ثابت هستند و امکان تامین کلسیم مورد نیاز جنین توسط این کلسیم وجود ندارد هرچند کلسیم از استخوانها مکن است برداشته شود.
 • به دلیل افزایش تغییرات هورمونی بخصوص در سه ماهه اول حاملگی بمراتب مادر حالت تهوع خواهد داشت به علت آنکه مواد اسیدی معده به دهان راه می یابد منجر به خوردگی شدید دندانها میشود که سطح کامی دندانهای قدامی فک بالا بیشترین آسیب را از اسید معده میبینند لذا بعد از هربار تهوع، دهان را با آب شستشو داده تا خاصیت اسید معده راه یافته به دهان خنثی شود.
 • زنان باردار به علت ویار از زدن مسواک و نخ دندان خوداری کرده که خود باعث پوسیدگی میشود و داشتن ویار تمایل به مصرف غذای شیرین و ترش را زیاد کرده که هر دو این مواد باعث پوسیدگی و خوردگی دندان ها می شود.

رعایت نکات بهداشتی دردوران بارداری بسیار حائزاهمیت است.به خانمها توصیه نمایید قبل ازباردارشدن بامراجعه به دندانپزشك ازسلامت دندانها و لثه هاي خود مطمئن شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.