Uncategorized

رویش دندان کودک و مراقبتهای بهداشتی لازم

به نخستین دندان هایی که کودک در می آورد، اغلب  “دندان های شیری”  گفته می شود که به همان اندازه ی دندان های دائمی  بزرگسالان نگهداری و مراقبت  از آنها اهمیت دارد.

چه زمانی دندان های کودک در می آید؟

هر کودکی معمولا بیست دندان اولیه خود را به هنگام تولد در داخل فک خود دارد و بین 6 ماهگی تا یک سالگی این دندان ها شروع به ظاهر شدن در لثه ها می کنند.

هنگامی که اولین دندان های کودک در می آید، برخی از کودکان ممکن است به دلیل داشتن لثه های حساس  دچار جراحت در این قسمت شوند. برای تمییز کردن لثه ی کودک بهتر است انگشتتان را کاملا بشویید و سپس به آرامی با لمس کردن لثه کودک آن را تمییز کنید. همچنین می توانید به آرامی بوسیله ی پد مرطوب یا یک قاشق کوچک خنک برای تمییز کردن لثه کودک استفاده کنید.

علاوه بر این شما می توانید از حلقه لاستیکی مخصوص گاز گرفتن  برای کودک تا هنگامی که دندان در آورد استفاده کنید. اگر کودک شما هنوز هم احساس درد دارد با دندانپزشک خود مشورت کنید.

بیشتر کودکان زمانی که سه ساله هستند  بیست دندان اولیه خود را به طور یک دست و کامل دارا می باشند.

‒ چرا نگهداری دندان های کودک مهم است؟

نه تنها نخستین دندان های کودک کمک به جوییدن و صحبت کردن او میکند ، بعلاوه فضا را در فک برای دندان های دایمی نگه میدارد که در زیر لثه ها رشد کنند. زمانی که دندان های کودک خیلی زود می افتد دندان های اصلی می توانند در میان فضای خالی به صورت کج در آیند و به دلیل نداشتن فضای  اضافی در فک دندان های ثابت به صورت چسبیده بهم رشد می کنند و باعث ایجاد مشکل برای فک می شوند.

به همین علت است که رشد اولیه دندان های کودک با مراقبت های صحیح  دهان می تواند کمک به حفظ دندانهای آنها برای یک دهه تا در آمدن دندان های جدید کند.

‒ چه زمانی باید کودکمان را پیش دندانپزشک ببریم؟

ADA توصیه می کند که دندانپزشکان دندان های کودکان را از 6 ماهگی و بعد از در آمدن اولین دندان معاینه کنند،معاینه و ویزیت دندان کودک نباید دیرتر از زمان تولد یک سالگی کودک صورت گیرد.

دندانپزشک از همان سن کم کودک به معاینه دندان های کودک می پردازد ودندان هایی که دچار پوسیدگی و سایر مشکلات هستند را معاینه می کند و به شما توضیح می دهد که چگونه دندان های کودکتان را به طور صحیح تمییز کنید و چگونه ازهر نوع عادت مضر مثل مکیدن انگشت پیشگیری کنید.

‒ چگونه از دندان های کودکان مراقبت کنیم؟

نحوه ی مراقبت و نگهداری از دندان های کودکانتان از زمان شروع رویش بسیار مهم است. در زیر به شما توضیح داده شده است که چگونه باید در نگهداری و سلامت دندان های کودک عمل کنید:

‒ تمیز کردن دهان کودک از چند روز بعد از تولد  شروع می شود، بوسیله ی لمس کردن لثه با دستمال مرطوب یا لیف نرم می توانید لثه ی کودک را به آرامی تمییز کنید. به محض اینکه دندان بر روی لثه ظاهر شد امکان داردخرابی و پوسیدگی رخ دهد. کودکان معمولا در حدود 6 ماهگی دارای چهار دندان در جلوی فک و دهانشان هستند، همچنین برخی از کودکان ممکن است 12 تا 14 ماهگی اولین دندان را هنوز نداشته باشند.

– تا ۲ سالگی بدون خمیردندان مسواک زده شود زیرا امکان دارد کودکان خمیردندان را بخورند که ضرر دارد و احتمال بروز فلوروزیس در دندانهای دایمی را به دنبال خواهد داشت.

‒ کودکانی که بیش از 3 سال دارند باید به مرور خودشان شروع به مسواک زدن کنند. به مقدار بسیار کم و یا به اندازه یک نخود خمیر دندان را به مسواک بمالند. مسواک زدن باید دو بار در روز ( صبح و شب)  و طبق دستور دندانپزشک انجام شود.

با نظارت کردن بر روش مسواک زدن کودکانتان مطمئن شوید که آنها به مقدار مناسب از خمیر دندان استفاده می کنند.

‒ برای کودکان 3 تا 6 ساله از خمیر دندان فلورید به مقدار مناسب استفاده کنید. به طور مرتب روزی دو بار (صبح وشب) و طبق دستور پزشک مسواک زدن را انجام دهید. به کودکان خود یادآوری کنید که به هنگام مسواک زدن نباید خمیر دندان را بخورند.

‒ تا زمانی که از روش صحیح و درست مسواک زدن کودکتان مطمئن نشدید خودتان برایشان  روزی دوبار با مقداری کمی از خمیر دندان مسواک بزنید. زمانی که کودک توانست  دندان خود را مسواک کند شما باید شروع به استفاده از نخ دندان برایش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.