Uncategorized

ضرورت استفاده از نخ دندان

نخ دندان

اگر تصور می کنید که نخ دندان برای بیرون آوردن غذا از بین دندان هاست سخت در اشتباه هستید.هدف اصلی نخ دندان برداشتن پلاک میکروبی از بین دندانهاست که با مسواک امکان آن نیست.

استفاده از نخ دندان در سلامت دهان و دندان دو برابر مؤثرتر از مسواک زدن به تنهایی است.

بهترین زمان برای نخ دندان در حین مسواک کردن است.به این صورت که وقتی مسواک زدن را شروع کردید و خمیردندان به خوبی کف کردمسواک زدن را موقتاَ کنار میگذاریم و نخ دندان را به دست میگیریم.بعد از استفاده از نخ دندان مجدداَ مسواک زدن را ادامه می دهیم. اگر حوصله چنین کاری را ندارید ترجیحاَ بهتر است قبل از مسواک زدن اول از نخ دندان استفاده کرده بعد مسواک بزنید تا امکان رسیدن فلوراید خمیردندان به بین دندانها فراهم شود.
با مسواک فقط 3 سطح از 5 سطح دندان را میتوان تمیز کرد، تمیز کردن 2 سطح باقی مانده دندان که 30 درصد کل سطوح یک دندان را شامل می شود فقط به کمک نخ دندان ممکن است.
نخ کشیدن دندان از سن 3 تا 6 سالگی شروع میشود. در این سن والدین باید تماس های بین دندان های بسته کودک را نخ بکشند.هر نوع تماس دندان به دندان در هریک از نواحی بین دندانی نیاز به نخ کشیدن دارد.
از سن 6 سالگی با رویش اولین دندان های دائمی آسیایی بزرگ باید کودک حتماَ از نخ دندان استفاده کند.وظیفه نخ کشیدن برای کودک تا سن 9 تا 12 سالگی (بسته به توانایی کودک) بر عهده والدین خواهد بود و از آن به بعد خود کودک باید نخ استفاده کند.
نخ دندان از الیاف نایلونی ( تفلون یا پلی اتیلن) تشکیل شده که به صورت متعدد کنار هم قرار گرفته اند که می تواند موم دار و بدون موم باشد. بعضی از نخ دندان های فلوراید دار می باشند که در کنترل پوسیدگی مؤثراند.
استفاده از نخ دندان بدون موم به علت آنکه الیاف این نوع نخ در حین کار از هم باز میشوند باعث برداشت پلاک و مواد زائد بیشتر می شود. بدین ترتیب فضای بین دندانی را تمیزتر می نماید.
نخ های موم دار برای افرادی که دندان های فشرده دارند و نخ های معمولی به سختی به ناحیه بین دندانی شان وارد می شود کاربرد دارد.
نخ دندان استاندارد سطح مقطع آن نباید گرد باشد بلکه سطح مقطع مستطیلی شکل و نواری مناسب تر است تا بتواند بر روی دیواره دندان چسبیده و آن را خوب تمیز کند.همچنین معطر باشد(به طور مثال با اسانس نعنا) تا در حین استفاده فرد احساس خوشایندی داشته باشد در ضمن بدون موم باشد.
هر روز نخ دندان بزنید اگر قصد سالم نگه داشتن دندان های خود را دارید باید به طور روزانه از نخ دندان استفاده کنید بیشترین پوسیدگی ها از بین دندانها شروع میشود تمیز کردن بین دندانها و حاشیه لثه ها نه تنها باقی مانده غذا را بیرون می آورد و پلاک میکروبی را برمیدارد و مانع از پوسیدگی میشود بلکه از بیماری های لثه جلوگیری می کند یک بار نخ کشیدن در پایان روز کفایت می کند.

پاره شدن یا رشته رشته شدن نخ در حین استفاده می تواند به دلیل پوسیدگی بین دندانها یا پرکردگی نامناسب یا لبه های نامناسب روکش های دندانی یا وجود جرم های دندانی باشد.

اگر در حین استفاد از نخ دندان لثه ها یا قسمتی از لثه ها دچار خونریزی شد نگران نباشید خونریزی میتواند به علت التهاب لثه یا عدم رعایت بهداشت صحیح باشد بنا براین بعد از نخ دندان زدن و مسواک، دهان را با آب سرد بشویید و نخ دندان و مسواک زدن را 3 تا 4 روز روزی 2 مرتبه ادامه دهید در صورت ادامه خونریزی حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.چراکه خونریزی مداوم لثه میتواند به دلیل بیماری لثه پوسیدگی بین دندانی ترمیم های نامناسب لبه نامناسب روکش های دندانی ، وجود جرم های دندانی فاصله نامناسب بین دندانها و گیر غذایی و یا حتی بیماریهای سیستمیک باشد.

نوع نخ دندانی که استفاده میکنید با توجه به مدل دندان اهمیت دارد..به طور مثال برای دندانهای چسبیده به هم از نخ دندان بسیار نازک استفاده کنید یا برای دندانهایی که ارتودنسی شده یا بریج از نخ دندان سوپرفلاس استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.