بهداشت دهان و دندان, جراحی

مراقبت های بهداشتی پس از جراحی دندان

بعداز جراحی دندان مراقبت ورعایت نکات زیر و ضروری است

1- اولین مانور استفاده از یک گاز مرطوب است که به طور موثری فشار بر روی محل کشیده شدن دندان وارد کند. گاز خشک باعث تشکیل لخته روی گاز و جابجایی آن هنگام برداشتن گاز و خونریزی مجدد می شود.

2- فشار روی گاز تا حداقل 30 دقیقه، صحبت نکردن 2تا3 ساعت، سیگار نکشیدن تا حداقل 12 ساعت

( زیرا سیگار ، تنباکو و نیکوتین ترمیم را به تاخیر می اندازند.)،

عدم استفاده از نی به علت ایجاد فشار منفی، تف نکردن در طی 12 ساعت اول بعد از جراحی
( زیرا می تواند باعث کنده شدن لخته شود) و انجام ندادن ورزش ها یا فعالیت های سنگین در 12 تا 24 ساعت اول( زیرا می تواند باعث بالا رفتن فشار خون و خونریزی شود)

از مواردی است که بایستی بعد از جراحی دهان رعایت شود.

3- معمولا بعد از جراحی کشیدن دندان، نشت مختصری خون از محل وجود دارد، اگر بیش از آن بود به بیمار توصیه می شود یک گاز حداقل به مدت یک ساعت روی ساکت نگهداری شود و یا از فشار روی چای کیسه ای به مدت 30 دقیقه استفاده کند تانیک اسید موجود در چای معمولی خاصیت منقبض کنندگی عروق دارد.

4- خون روشن تازه، نشت طولانی یا قطعات بزرگ لخته در دهان بیمار اندیکاسیون بازگشت بیمار به مطب و ویزیت مجدد و بررسی دوباره می باشند.

5- بیمار بایستی پروفن و استامینوفن بعد از عمل برای پیشگیری از ناراحتی بعد از از بین رفتن بی حسی مصرف کند.

6- هدف از تجویز دارو ضد درد کنترل درد است و نه برطرف کردن همه ناراحتی ها.

7- درد بعد از خارج کردن دندان سه ویژگی دارد: اول اینکه معمولا شدید نیست و در بسیاری موارد با ضد درد های خفیف کنترل می شود. دوم اینکه حداکثر شدت درد تقریبا 12 ساعت بعد از خارج کردن دندان است و بعد از آن کاهش می یابد و در نهایت اینکه درد بارز بیشتر از دو روز ادامه پیدا نمی کند.

8- اولین دوز ضد درد بایستی قبل از ، از بین رفتن اثر بی حسی موضعی تجویز شود. در صورت تاخیر کنترل درد مشکل تر است.اگر بیمار تا از بین رفتن اثر بی حسی صبر کند و بعد داروی ضد درد مصرف کند 90 دقیقه تا تاثیر دارو زمان می برد که ممکن است بیمار را وادار به مصرف داروی ضد درد بیشتر و نهایتا تهوع و استفراغ بکند.

9- معمولا از یک ضد درد خفیف برای یک مدت کوتاه( 2-3 روز) جهت کنترل درد استفاده می شود.

10- رژیم غذایی در 12 تا 24 ساعت اول بعد از جراحی، رژیم با حجم زیاد مایع می باشد. یعنی حداقل 2 لیتر در 24 ساعت اول؛ بیمار بایستی مایعات( بیشتر آب میوه … ) مصرف کند. غذاهای سرد مثل بستنی پیشنهاد می شود.

11- در بیماران دیابتیک، بایستی هر چه سریعتر به رژیم غذایی و مصرف انسولین نرمال برگردند و بهتر است جراحی تنها در یک سمت انجام شود که با رژیم نرمال غذایی بیمار تداخلی ایجاد نشود.

12- بیمار می تواند سایر دندان های خود را با مسواک تمیز کرده و از روز بعد از عمل از دهانشویه آنتی باکتریال مانند کلرهگزیدین 3 تا 4 مرتبه در روز به مدت 1 هفته جهت شستشو و تامین بهداشت دهان استفاده کند.
از نخ دندان هم می توان در دندان های دیگر جلوتر و عقب تر از محل جراحی استفاده کرده معمولا تا روز 3تا4 بعد از جراحی بیمار می تواند دوباره رژیم قبلی رعایت بهداشت خود را انجام دهد.

13- تورم بعد از جراحی طی 24 تا 48 ساعت بعد از عمل به ماکزیمم خود می رسد و معمولا روز 3 و 4 کاهش یافته تا پایان هفته اول ناپدید می شود.

14- قرار دادن پک یخ ( با واسطه یک پارچه که از آسیب مستقیم یخ به پوست جلوگیری می کند.)
تا حدود زیادی از ناراحتی بیمار بعد از عمل می کاهد بهتر است پک به مدت5دقیقه گذاشته و 5دقیقه برداشته شود و این کار 12 تا 24 ساعت ادامه یابد.

15- در روز دوم بعد از عمل نه یخ نه گرما نبایستی روی صورت به کار رود و در روز سوم به بعد گرما کمک به از بین رفتن تورم با سرعت بیشتری می کند.

16- بیمار باید آگاه باشد کمی تورم بعد از عمل قابل پیش بینی می باشد و در روز بیشتر در عصر به علت موقعیت قرار گرفتن بیمار کمتر است.

17- کم باز شدن دهان ناشی از جراحی دندان های نهفته فک بالا و پایین به دلیل التهاب ناشی از جراحی است که چند عضله جونده را در گیر می کند. این التهاب شدید نبوده و در طی یک هفته بهبود می یابد.

18- خون در بافت های زیر مخاطی و زیر پوستی که شبیه کبودی به نظر می رسد اکیموز نام دارد که معمولا در افراد مسن تر شایع است. معمولا 2 تا 4 روز بعد از جراحی رخ داده و طی 7 تا 10 روز بهبود می یابد.

اکیموز

19- در صورتی که درد پس از جراحی در روز اول کاهش یابد امادر روز سوم یا چهارم شروع به افزایش کرده و همراه با تورم یا سایر علایم عفونت نباشد معمولا نشاندهنده درای ساکت است و باید به دندانپزشک جهت مداوا مراجعه شود. این مورد معمولا در مورد آسیا های بزرگ فک پایین پیش می آید.

توجه:

برای بهداشت بعد از جراحی از محصولات زیر استفاده کنید..

  • دهانشویه کلرهگزیدین Vi-one
  • دهانشویه لیسترین زیرو
  • مسواک بعد از جراحی G.U.M
  • برس های بین دندانی
  • ژل کلرهگزیدین TePe

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *