Uncategorized

مضرات یکطرفه جویدن غذا

عادت یکطرفه جویدن

  • شما وقتی آدامس می جوید، یک طرفه می جوید؟ وقتی غذا میخورید،چطور؟ یک طرفه جویدن برای دندان ها ومفصل فک تان اصلا خوب نیست و حتی اگر شما دندان های یک طرف فک تان را از دست داده باشید،باز هم نباید به یک طرفه جویدن عادت کنید.

  • با یک طرف جویدنمفصل گیجگاهی فکی تان آسیب میبیند،مفصل گیجگاهی فکی تنها مفصل متحرک در میان استخوان های سر و صورت و اتفاقاَ مفصل بسیار پرکاری است که سبب باز و بسته شدن دهان میشود. این مفصل در بین استخوان فک پایین و استخوان های سر قرار گرفته و هربار که حرف میزنید،غذا میجوید یا دهان تان را باز میکنید، این مفصل را به کار می اندازید، بنابراین شما باید از این مفصل مهم بدن تان بسیار مراقبت کنید.عادت هایی مانند دندان قروچه، فشار دادن دندان ها روی هم بر استرس و نگرانی و همچنین جویدن یک طرفه،فشار زیادی به این مفصل وارد میکنند و ممکن است در طولانی مدت موجب آسیب مفصل و دردهای عضلات سر و گردن و صورت شوند.
  • با یکطرفه جویدن دندان ها و لثه های یک طرف آسیب میبینند.در صورت از دست دادن دندان یا دندان هایی در یک طرف دهان، یا بیمار از آن طرف فک کمتر استفاده نموده یا اصلاَ استفاده نمیکند. اگر از یکطرف فک استفاده نشود دندان ها تمیز نشده و جرم میبندند و علاوه بر این که مستعد پوسیدگی میشوند بر ناراحتی لثه هم افزوده میگردد زیرا که غذا خوردن در تمیز شدن دندان ها و حفظ سلامتی لثه مؤثر است. با عادت یکطرفه غذا خوردن تغییراتی به صورت سایش در سطح جونده ایجاد میگردد که در صورت شدت، ممکن است ایجاد ناقرینگی در سطح جونده کرده و در شکل و قیافه شخص نیز تأثیر بگذارد.
  • با یک طرف جویدن دندان های طرف مقابل جرم میگیرد و دچار بیماری لثه شده و ممکن است لثه تحلیل رود، اگر شما عادت داشته باشید که یک طرفه غذا را بجوید، در واقع شما از یک طرف دهانتان اصلاَ استفاده نمیکنید.این موجب می شود که دندان های طرف مقابل تان جرم بگیرند و به مرور زمان دچار تحلیل لثه و بیماری های لثه شوید. دندان ها و الیاف نگه دارنده ی آن ها برای سالم و زنده ماندن نیاز دارد که از آن ها استفاده کنید،در غیر این صورت الیاف نگه دارنده دندان ها تحلیل می روند.
  • یک طرفه جویدن برای دندان های مصنوعی هم خطر دارد، اگر شما دست دندان در دهان تان دارید، بهتر است که دو طرفه بجوید چون جویدن یک طرفه به بلند شدن دست دندان تان از جای خودش منجر می شود و ثبات دست دندان تان به هم خواهد خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *