Uncategorized

نکاتی که هنگام درد مفصل فکی باید رعایت شود

درد مفصل فکی

اگر از درد مفصل فکی رنج میبرید حتماَ توسط یک متخصص ویزیت شوید ولی تا هنگام مراجعه به متخصص نکات زیر را رعایت کنید:

1-   رژیم غذایی خود را به رژیم غذایی نرم (نه مایعات) تغییر دهید. از غذاهای کاملاَ پخته مثل حبوبات ، سبزیجات پخته،  تخم مرغ ، ماهی، پنیر،گوشت چرخکرده،پوره سیب زمینی و میوه رسیده استفاده کنید. از خوردن سالاد ، سیب، ذرت بو داده و یا بلال، نان سفت، سبزیجات خام، گوشت نیم پزو امثال آن خودداری کنید.

2-   دهان را کم باز کنید و از گاز زدن سیب، ساندویچ و … خودداری کنید سعی کنید لقمه های غذا کوچک باشند غذا را در سر قاشق قرار دهید و از پرکردن قاشق خودداری کنید تا مجبور نباشید دهان را زیاد باز کنید.

3-   هرگز آدامس یا یخ نجوید از تخمه شکستن خودداری کنید با این کار از زیاد جویدن اجتناب شده و در نتیجه فشار بر مفصل فکی کاسته می شود.

4-   حتی المقدور سعی نمایید از به هم آوردن دندان های خود خوداری کنید.همواره سعی کنید دندان های خود را جز در موقع جویدن یا بلعیدن روی هم قرار ندهید. همیشه این قاعده را به خاطر داشته باشید که لبها روی هم و دندان ها دور از هم باشند.

5-   وضعیت خوابیدن بسیار مهم است در صورت امکان بهترین وضعیت خوابیدن به پشت است که از یک بالش در زیر زانوها در صورت احساس راحتی استفاده نمایید.هرگز از بالش سفت و حجیم در زیر سر خود استفاده نکنید.انواع بالش های ارتوپدیک وجود دارد که می تواند در کاهش درد گردن و سر مفید باشد. هرگز روی شکم نخوابید.اگر مجبور به خوابیدن به یک طرف هستید یک بالش بین دو زانو بگذارید.

6-   هرگز در وضعیتی که دستها زیر چانه قرار دارد ننشینید.

7-   هرگز در زیر هواکش یا هواساز نخوابید.زیرا باعث تحریک حساسیت عضلات و مفاصل می گردد.

8-   از خمیازه کشیدن اجتناب کنید و در این حالت دستهای خود را زیر چانه قرار داده و مانع زیاد باز شدن دهان خود شوید.

9-   هنگام صحبت با تلفن گوشی را با شانه و سر نگاه ندارید.

10-  پزشکان برای کاهش درد مفصل از داروهای ضدالتهاب و درد غیر استرئود ی مثل بروفن و آسپرین یا داروهای قوی تر استفاده می کنند. گاهی داروهای شل کننده عضلات تجویز می کنند و گاهی نیاز به تجویز داروهای ضدافسردگی می شود.

11-  ممکن است نقاط زودرس دندانی در دهان وجود داشته باشد یا عادت دندان قروچه باعث درد مفصل شده باشد و یا نبود دندان در دهان بر مفصل فک فشار وارد کرده باشد که دندانپزشک با ساخت پلاک های مخصوص در کنترل درد، شما را یاری خواهد داد.

12-   بعضی عادت دارند فقط از یک طرف برای جویدن استفاده میکنند.جویدن یک طرف می تواند فشار زیادی بر دیسک بین مفصل فکی وارد کرده و در طولانی مدت موجب آسیب دیدگی مفصل و دردهای عضلانی سر و گردن گردد.

وظایف وجایگاه مفصل فک

برای بررسی مشکلات مرتبط با مفصل گیجگاهی فکی ابتدا باید ببینیم مفصل گیجگاهی فکی چه وظایفی بر عهده دارد. این مفصل جایی  است که فک پایین به جمجمه متصل می‌شود و وجود همین مفصل است که باعث می‌شود ما بتوانیم غذا بخوریم، حرف بزنیم و خمیازه بکشیم. ‌مفصل مثل تمام مفاصل از یک سر استخوانی تشکیل شده که ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *