بهداشت دهان و دندان

واترجت دندانی چيست؟

بسياری از افراد به دلايلی (طاقت فرسا بودن،ريسک خراب شدن پروتز و …)از نخ دندان استفاده نمی کنند.اين افراد ميتوانند با جايگزين کردن دستگاه واترجت به جای نخ دندان،دندان و لثه خود را تقويت نمايند.واترجت دستگاه کوچکی است که با نيروی برق آب را بافشار از انتهای لوله باريکی که آن را مقابل دندان نگه می دارند،خارج ميکند.هم چنين باچرخاندن دستگاه می توان نقاطی که به وسيله مسواک قابل تميز کردن نمی باشد را شستشوداد و تميز کرد.همچنين اين دستگاه برای افرادی که دارای اورتودونسی، روکش، ايمپلنت،دست دندان مصنوعی و يا پروتزهای اورتودنسی می باشند و يا نخ کشيدن را سخت می دانندبسيار مناسب است. برای شست و شو با اين دستگاه ها مخزن آن را ميتوان با آب ويا دهانشويه پر نمود.لازم به ذکر است که از مايع آنتی باکتریال نيز مي توان در آن استفاده کرد.

سال 2010 و فراتر از آن

بيشتر مردم و کسانی که طولانی زندگی کرده اند در رابطه با ساختار دندان,محدوديت های فيزيکی مانندارتروز, جايگزينی ايمپلنت ها يا ارتودنسی افراد بالغ در استفاده از نخ دندان با چالش مواجه شده اند.به دليل اينکه تنها اندکی از افراد از نخ استفاده می کنند, ساختارهای حرفه ای دندانی ضعيف هستند.مدارک وچهار هفته ای در RCT مشاهدات برای واترجت هايدندانی نسبت به رشته های نخی رو به رشد است.يک دانشگاه امستردام نشان داد که واترجت های دندانی و يک مسواک دندان معمولی دو برابر موثرتر از مسواک و نخ دندان ، در کاهش خونريزی می باشد.

توسعه ی علائم در سلامتی شفاهی بدون در نظر گرفتن نوع مسواک به وجود می ايد , با اين وجود تلقی میشود که با استفاده از يک مسواک با واترجت دندانی موجب ارتقای سلامتی می شود.

در اين زمينه, توانايی اين روش در کاهش پلاک و RCT اورتودنسی لب در سال 2007 معرفی شد.نخستينخونريزی را در 106 نوجوان با ارتودنسی ثابت نشان داد. استفاده از اورتودنسی لب باعث می شود پلاک وخونريزی 3برابر نسبت به مسواک و نخ دندان و پنج برابر نسبت به مسواک معمولی کاهش پيدا کند. مصرفکنندگان واترجت دندانی , 85 % خونريزی کمتری داشتند که 26 % درصد نسبت به نخ دندان و 53 % بهتراز مسواک تنها می باشد.
در دانشگاهی در کاليفرنيای شمالی تاثيرات شست وشوی ضربان دار ( 1200 در دقيقه) در فشار معمولی بامطالعه شده است.نتايج نشان داد واترجت های , (SEM ) استفاده از اسکن الکترون های ميکروسکوپیدندانی 99.9 % از پلاک ها را تميز می کند.

محققان به اين نتيجه رسيدند که نيروهایهيدروليکی توليد شده به وسيله ی واترجت های دندانی با ضربان 1200 می توانند پلاک را از سطح دندان پاک کنند.

چهار هفته ای مقايسه شد.نتايج حاکی از آن RCT طی يک Sonicareair floss واترجت های دندانی بااست که واترجت دندانی در کاهش مشکلات لثه ای 80 %و در کاهش پلاک 70 % موثرتر می باشد.

(شکل 6):واترجت دندانی همراه با مسواک باعث کاهش 70 % خونريزی و 52 % کاهش پلاک می شود.

(شکل 7): توجه کامل در مقابل کاهش خون

فیلم آموزش استفاده از واترفلاسر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *