ارتودنسی, بهداشت دهان و دندان

ویژگی مسواک ارتودنسی

ویژگی مسواک ارتودنسی

ویژگی مسواک ارتودنسی

افرادی که ارتودنسی انجام داده اند برای تمیز کردن دندانهای خود به مشکل برخورد می کنند، زیرا براکت و سیم فلزی که آنها را به هم متصل کرده است روی دندان قرارگرفته و غذا بین سیم فلزی و براکت ها گیر می کند که با مسواک معمولی نمیتوان به راحتی غذا را از بین دندانها تمیز کرد و امکان عفونت دهانی یا التهاب در بافت دهان و لثه به وجود می‌آید حتی امکان دارد دندان‌ها تغییر رنگ دهند یا دچار پوسیدگی شوند.به همین جهت بعد از ارتودنسی برای تمیز کردن فاصله میان دندان‌ها، سیم‌ها و براکت‌ها، لثه و ماساژ آن، تمیز کردن پیچ‌های پروتز و ایمپلنت باید از مسواک ارتودنسی استفاده کرد.

حالا باید ببینیم یک مسواک خوب ارتودنسی چه ویژگی هایی باید داشته باشد و انواع آن ها کدامند:

 

ویژگی‌های خاص مسواک ارتودنسی

  • انعطاف پذیر است: این مسواک باید کیفیت خوب و انعطاف پذیری بالایی داشته باشد. این قابلیت به آن اجازه می‌دهد تا همه بخش‌های دندان را تمیز کند.
  • الیاف آن ۷ شکل است: احتمالاً دیده‌اید که الیاف کناره مسواک ارتودنسی نسبت به قسمت میانی بلندتر است! این شکل ظاهری به آن اجازه می‌دهد تا سیم‌ها و سطح براکت‌ها را به‌طور کامل تمیز کند. الیاف مسواک باید بسیار مرغوب باشد تا لای بریس‌ها گیر نکند.
  • سر باریک و کوچکی دارد: مسواک ارتودنسی باید کوچک باشد تا به راحتی تمام قسمت‌های لثه و دندان را پاک کند.
  • پرزهایش نرم است: حساسیت دندان در افرادی که ارتودنسی کردند بیشتر است. در صورتی که مسواک زبر و خشن باشد برای فرد مشکل ساز می‌شود. مسواک ارتودنسی باید پرزهای نرمی داشته باشد.
  • مواد غذایی را به‌طور کامل از دهان خارج می‌کند: معمولاً غذا در دندان یا اطرافش گیر می‌کند. در حالت عادی می‌توان با خلال دندان، نخ دندان و مسواک این ذرات را خارج کرد اما در دوران ارتودنسی فقط می‌توان از مسواک کمک گرفت. مسواک ارتودنسی به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند هرگونه غذای باقی مانده در دهان را خارج کنند. حتماً همراه با مسواک خود از یک خمیر دندان خوب هم استفاده کنید.
  • از مسواک های ارتودنسی مناسب میتوان مسواک ارتودنسی براکت کلین تریزا، مسواک مکس پلاس ارتودنسی کانفیدنت، مسواک تپه ارتودنسی و مسواک های بین دندانی تپه و مسواک های بین دندانی کانفیدنت را نام برد.

 

انواع مسواک ارتودنسی

  1. مسواک ارتودنسی ۷ رایج‌ترین مدل است که پرزهای دو طرف آن نسبت به پرزهای میانی بلندتر می‌باشند. مسواک ری ارتو ریجوی مخصوص دندان های ارتودنسی شده از این مدل مسواک است.
  2. مسواک ارتودنسی منحنی برای تمیز کردن نقاطی از دندان که دسترسی به آن ساده نیست استفاده می‌شود.
  3. مسواک ارتودنسی برسی مانند نخ دندان است و فاصله بین دندان‌ها را به خوبی پاک می‌کند.انواع مسواک های بین دندانی کانفیدنت، بین دندانی تریزا و بین دندانی تپه مناسب دندانهای ارتودنسی است.
  4. مسواک ارتودنسی گرد برای تمیز کردن سیم‌ها، براکت‌ها و فاصله‌های بین دندان که دسترسی به آن‌ها راحت نیست مناسب می‌باشد. مسواک ارتودنسی تپه از این مدل است.

و در آخر لازم است بدانید که مسواک ارتودنسی نه تنها برای افرادی که ارتودنسی کرده‌اند بلکه برای افراد عادی هم استفاده می‌شود. افراد عادی می‌توانند برای تمیز کردن بیشتر دندان‌ها و ماساژ لثه‌های خود از این مسواک استفاده کنند.

مسواک ارتودنسی نسبت به مسواک معمولی ویژگی‌های خاصی دارد به همین علت باید آن را از جای مطمئنی تهیه کنید. پیشنهاد ما به شما محصولات بهداشت دهان و دندان میناتیس است.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *