Uncategorized, بهداشت دهان و دندان, دسته‌بندی نشده

کاربرد نخ دندان و بهترین برند نخ دندان

چرا از نخ دندان استفاده میکنیم و بهترین برند نخ دندان کدام است؟

پوسیدگی‌های بین‌دندانی یکی از شایع‌ترین انواع پوسیدگی‌ها هستند که سبب از بین‌رفتن دندان‌ها می‌شوند. درست است که فاصله بین دندان‌ها کم است، اما معمولا مواد غذایی مانند رشته‌های گوشت، شیرینی‌جات، نان و قطعات میوه می‌توانند در بین دندان‌ها گیر کنند و به مرور سبب پوسیدگی آنها شوند. مسواک‌زدن به تنهایی نمی‌تواند مواد غذایی گیرافتاده در لای دندان را خارج کند. اما یک نخ دندان خوب، بدون آسیب‌زدن به لثه، باقی‌مانده غذا را از بین دندان‌ها خارج می‌کند.

انواع نخ دندان

 

نخ دندان از چه ساخته می‌شود؟

نخ‌های دندان دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام از مواد خاصی تولید شده‌اند.

 

نخ دندان مصنوعی

انواع مصنوعی نخ‌های دندان معمولا از جنس نایلون یا تفلون هستند. نخ نایلونی از چندین رشته نایلونی ساخته شده است که 2.5 تا 3.5 دور در هر اینچ به دور هم تابیده می‌شوند تا یک رشته بسیار قوی را ایجاد کنند. این نخ‌ها برای دندان‌هایی که فاصله زیادی دارند خوب هستند، اما اگر فضای بین دو دندان خیلی کم باشد، احتمالا پاره می‌شوند.

نخ نایلون ریبونی هم زمانی که فاصله بین دندان‌ها زیاد باشد خوب است. این نوع نخ معمولا برای بچه‌ها استفاده می‌شد.

نخ تفلون (PTFE) از همان الیافی ساخته می‌شود که ظروف تفلون از آن درست می‌شوند. فقط یک فیلامنت از این ماده برای ساختن یک نخ دندان قوی و محکم کافی است. نوار دندان اغلب از تفلون ساخته می‌شود و به راحتی در فضاهای باریک بین دندانها حرکت می‌کند.

 

نخ طبیعی دندان

نخ ابریشم زیست‌تخریب‌پذیر ریسیده شده که با موم طبیعی زنبور عسل یا موم گیاهی پوشیده شده است یک نخ دندان طبیعی محسوب می‌شود. اما ابریشم به‌راحتی می‌شکند و گیر می‌‌کند، بنابراین اگر دندانهای شما لبه‌های صافی دارد از آن استفاده کنید.

 

سوپر نخ دندان

این نخ‌های دندان‌ خیلی محکم هستند و افرادی که بریس یا ایمپلنت دارند می‌توانند برای تمیز‌کردن دندانهای خود از آنها استفاده کنند.مانند خمیردندان سوپرفلاس اورال بی

نخ دندان سوپرفلاس اورال بی

 

موم‌دار و بدون موم

نخ بدون موم نازک‌تر است و بافت ساینده‌تری هم دارد. اما نخ دارای موم می‌تواند راحت‌تر بین دندان‌هایی که فاصله نزدیکی دارند یا لبه‌های ناهمواری دارند حرکت کند.  نخ‌های‌ دندان دارای موم می‌توانند دارای طعم‌های مختلفی مانند نعنایی، پرتقالی و شکلاتی باشند.

 

مهم نیست که کدام یک از این نخ‌های دندان‌ را انتخاب می‌کنید. چیزی که مهم است این است که برای نگهداری از دندان‌هایتان لازم است روزی چند بار نخ دندان بکشید. هر وقت که چیزی می‌خورید، برای خارج‌کردن باقیمانده آن از لای دندان‌ها از این نخ‌ها استفاده کنید.

برخلاف مسواک که استفاده از آن دوبار در روز کافی است، نخ‌‌های دندان باید بیشتر استفاده شود. دلیل آن هم این است که گیر‌کردن مواد غذایی در لای دندن‌ها می‌تواند به سرعت سبب پوسیدگی شود.  علاوه بر این افرادی که مشکلات لثه دارند، نباید بگذارند که مواد غذایی برای مدت زیادی در بین دندان‌ها گیر کند. این موضوع سبب می‌شود باکتری‌ها در محل جمع شوند و عفونت لثه را ایجاد کنند.

انواع نخ دندانهایی که در مورد آنها توضیح داده شد و بهترین برند نخ دندان در سایت بهداشت دهان و دندان موجود است با کلیک بر روی لینک زیر می توانید وارد سایت شوید:

https://minateeth.ir/product-category/%d9%86%d8%ae-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *