Uncategorized

اهمیت مراجعه به دندانپزشک

در هر چک اپ جرم های سخت برداشته می شود تا مشکل لثه ایجاد نگردد.اگر چه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بطور روزانه به برداشتن پلاک و جلوگیری از تشکیل اولیه جرم کمک می کند اما هنگامیکه جرم سخت شده باشد تنها بوسیله عمل دندانپزشکی(جرمگیری)می توان آنها را خارج کرد.دندان خیلی از اشخاص سریعتر تشکیل جرم می دهد و ممکن است احتیاج به این داشته باشد که دندانهایشان را حتی بیش از دو بار در سال که توصیه شده است جرمگیری نمایند.

  • مسواک زدن صحیح:

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان ، لااقل یک بار در روز ، پلاک های میکروبی را بر میدارد.فقط در صورتیکه صحیح مسواک زده شود پلاک ها برداشته می شود در غیر اینصورت در واقع کاری انجام نگرفته است. باید هنگام مسواک زدن این نکات را به خاطر داشته باشیم: از مسواکی با موهای نرم استفاده شود.مسواک را با زاویه۴۵ درجه نسبت به دندان بگذارید و از یک حرکت مالشی یا ماساژی آرام استفاده نمایید.فشار اعمال شده به لثه باید تا حدی باشد که کمی رنگ لثه سفید شود و بیشتر از آن باعث آسیب به لثه می شود.حتما سطوح داخلی دندانها و جاهایی که محل قرار گیری پلاک سنگین است باید مسواک زده شود دندانهای عقب و سطوح زبانی را باید تمییز کرد. هر گاه موهای مسواک فرسوده و سائیده شد آن را عوض کنید(تقریبا هر ۲-۳ ماه) که به لثهء شما آسیب نرساند.

  • نکات استفاده از نخ دندان:

سطوح لبی و زبانی توسط مسواک تمییز و عاری از پلاک می شود اما سطوح بین دندانها توسط الیاف مسواک تمییز نمی شوند.استفاده از نخ دندان پلاک ها را از بین دندانها و زیر خط لثه یعنی جاهایی که مسواک نمی تواند به آنها برسد خارج می کند. اگر بیمار عادت به استفاده از نخ نداشته باشد هرگز برای شروع آن دیر نیست.ابتدا لثه های بیمار ممکن است هنگامیکه شروع به نخ انداختن می کند خونریزی نماید.زمانیکه لثه های بیمار سالمتر شود خونریزی ظرف چند روز متوقف می شود. هنگامیکه بیمار از نخ استفاده می کند باید این نکته را در ذهن داشته باشد:به آرامی نخ را بین دندانها و خط لثه ای وارد کنید طوریکه به لثه گیر نکند،بر روی دیواره هر دندان نخ رابه شکل C در آورده به آرامی نخ را بالا و پایین ببرید.هدف بیرون آوردن پلاک های میکروبی از بین دندانهاست. برای بهتر تمیز کردن زیر بریج ها می توان از نخ های مخصوص زیر بریج مثل super floss استفاده کرد.

این نخ ها یک قسمت سوزنی شکل دارد که توسط آن ورود به زیر بریج ها ممکن می شود و توسط قسمت الیافی آن ناحیهء زیر بریج تمییز می شود.اگر زیر بریج ها تمییز نشود ایجاد بوی بد در دهان و مشکل لثه در آن ناحیه می شود.

فیلم آموزش استفاده از سوپر فلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.