Uncategorized

کاشت نگین دندان

روش باندینگ نگین دندان مشابه روش درمانی استفاده از براکت متخصص ارتودنسی است، اما انجام این کار بیشتر از 10 دقیقه طول نمی کشد.

افرادی که این روش را برای اصلاح طرح لبخند خود انجام می دهند ادعا می نمایند که استفاده از نگین بر روی  دندان ها هیچ آسیب یا واکنش آلرژیک به همراه ندارد و با استفاده از این تکنیک می توان به سادگی نگین دندان را گذاشت و از روی آن برداشت. هم چنین این افراد اعتقاد دارند که نگین نمی تواند برای تمیز کردن کامل دندان ها مانع ایجاد کند.

انواع کاشت نگین

کاشت نگین دندان در دو نوع دائم و موقت می باشد. البته نوع دائم آن نیز قابل برداشتن بدون صدمه دیدن دندان چه در حالت دندان های اصلی چه در نوع ایمپلنت در هر زمانی که شخص بخواهد وجود دارد.

نگین ثابت

در ابتدا متخصص، دندان انتخاب شده را با خمیر دندان مخصوص بدون فلوراید تمیز می کند و به منظور زبر کردن سطح دندان، آن را به آرامی خراش می دهد. سپس برای یک کامپیوزیت مخصوص که با تابش نور سفت می شود، عملیات باندینگ انجام می شود. برای انجام این کار معمولاً از کامپوزیت های شفاف و سیال که با تابش نور سخت می شود، استفاده می شود. در ادامه نگین و جواهرات مورد نظر در کامپوزیت قرار گرفته و محل آن بر روی دندان تنظیم می شود. فرآیند درمان در این حالت بیشتر از 60  ثانیه نخواهد بود.

نگین موقت

نگین های دندان قابل برداشتن آخرین ابزارهای طراحی شده برای ایجاد یک لبخند فوق العاده برای شما هستند. در این حالت نگین ها در هر زمان لازم قابل برداشتن هستند و هیچ آسیبی به دندان ها وارد نمی شود و شما هنگام برداشتن نگین ها هیچ دردی احساس نمی کنید.  در این روش جواهرات در داخل یک سطح نازک نامرئی قرار می گیرد که این سطح از شیشه روشن ساخته شده است. این پوسته بر روی دندان قرار گرفته و می تواند در هر زمان برداشته شود. در این حالت یک مجموعه گسترده از جواهرات، الماس ها و طرح ها را می توان برای تغییر ظاهر مطابق روحیه و تمایل استفاده کرد.

روکش های تولید شده برای دندان بر اساس الگوی دندان طراحی می شوند. به همین خاطر شما می توانید از یک بسته طراحی شده برای کاشت نگین دندان استفاده کنید یا با دندانپزشک برای ایجاد روکش مورد نظر خود ملاقات نمایید. در ادامه این قالب  برای آزمایشگاه ارسال می شود و بر اساس الگوی تهیه شده می توان جواهرات مورد نظر بیمار را تهیه کرد.

برداشتن و کندن نگین

اگر شما تصمیم گرفتید که دیگر از نگین دندان استفاده نکنید، لازم است با دندان پزشک خود برای برداشتن آن ملاقات کنید. در هر حال سعی نکنید نگین را خود از روی دندان بردارید، زیرا انجام این کار می تواند به دندان شما آسیب وارد کند. به منظور برداشتن و کندن نگین دندان و جواهرات دندان، متخصص یک فرآیند مشابه برداشتن براکت های اورتودنسی را برای شما انجام می دهد. در این فرآیند مینای دندان آسیب نمی بیند. پس از برداشتن نگین، لازم است که دندان صیقل زده شود تا به این ترتیب مواد باقیمانده از باندینگ از روی دندان حذف شود. به این منظور از یک اسکالر یا ساینده استفاده می شود. برخی از متخصصان دندان را با فلوراید درمان می کنند و به این ترتیب فرآیند ساخت مواد معدنی و مینای دندان را تقویت می کند.

امروزه بسته های جواهر حرفه ای و با کیفیت وجود دارد که دندان پزشکان از آنها برای افراد متقاضی استفاده می کنند یا سالن های زیبایی تاسیس شده که همه ابزارهای مورد نیاز برای کاشت نگین بر روی دندان را در اختیار دارند. البته ابزارهای ارزان تر و غیر حرفه ای برای استفاده شخصی وجود دارد که امکان تهیه و خرید آنها برای کاشت نگین دندان به سادگی در بازار وجود دارد. اگر می خواهید برای خرید نگین دندان یک بسته حرفه ای کاشت نگین و جواهر روی دندان را داشته باشید به نکات زیر توجه کنید:

 • جواهرات دندان (کریستال ها، قالب ها یا گوهرها همچون سنگ های با ارزش)
 • مایع باندینگ
 • سرنگ به همراه ملحقات آن
 • ابزار پرتو افشانی
 • یک جعبه برای جای دادن قطعات
 • ابزارهای مخصوص نصب جواهر
 • قیچی ها
 • محافظ چشم
 • دستورالعمل نحوه استفاده

دوام و ماندگار

جواهرات و سنگ های کار شده بر روی دندان معمولاً می توانند از شش ماه تا یک سال دوام داشته باشند. این موضوع بطور گسترده به موقعیت جواهر، عادت های غذا خوردن، و بهداشت دهان و دندان بستگی دارد. اگر شما به دنبال برداشتن جواهر از روی دندان هستید یا دوست دارید نگین دندان خود را عوض کنید، انجام این کار به سادگی توسط دندان پزشک وجود دارد. در این رابطه شما می توانید مطمئن باشید که سطح مینای دندان آسیب نمی بیند و هیچ چیز در دهان جذب نمی شود.

عوارض

استفاده از روش غیر تهاجمی کاشت دندان توسط افراد غیر حرفه ای در حوزه دندان پزشکی یک فعالیت غیر قانونی در بسیاری  از کشورها می باشد. قبل از اینکه عمل کاشت نگین دندان را انجام دهید، از مشکلات متعدد احتمالی مربوط به آن (همچون بیماری لثه، وارد شدن آسیب به دندان، عفونت، از دست دادن دندان، و موارد مانند آن) مطلع شوید و نیز مطمئن گردید همه فعالیت های مربوط به کاشت و برداشتن نگین دندان توسط افراد حرفه ای انجام می شود. استفاده از نگین ها بر روی دندان در صورت جایگذاری مناسب نباید برای ساختار دندان آسیب به همراه داشته باشد. به منظور جلوگیری از ضرر نگین دندان لازم است این کار توسط دندان پزشک متخصص انجام شود. در ارتباط با کاشت نگین روی دندان به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • کاشت نگین دندان یک روش غیر تهاجمی و بدون درد است.
 • کاشت نگین نیازی به نگهداری اضافی ندارد.
 • امکان برداشتن یا کندن نگین در هر زمان بدون ایجاد تاثیر خاص بر روی مینای دندان وجود دارد.
 • کاشت نگین دندان به حدود 10 تا 15 دقیقه زمان نیاز دارد و 100% قابل بازگشت است.
 • نگین در برابر لک شدن مقاوم است.
 • نگین دندان مانعی برای مسواک زدن عادی دندان ها حتی با مسواک برقی و استفاده از دهان شویه نیست  و نمی تواند  برای معاینه دندان ها توسط دندان پزشک یا متخصص بهداشت دندان مشکل ایجاد کند.

هزینه و قیمت

هزینه کاشت و خرید نگین دندان بستگی به طرح نگین و کیفیت فلز (مانند طلا) دارد. در این حالت قیمت ها بطور قابل توجه با یکدیگر تفاوت دارند و به همین خاطر همواره لازم است برای کنترل کردن قیمت ها با دندان پزشک قبل از استفاده از این روش صحبت شود.

کاشت نگین دندان بصورت دائم و موقت (توسط سطح نامرئی و چسب دندان) یک روش زیبایی برای داشتن لبخندی زیبا می باشد. کاشت نگین روی دندان بدون عوارض و ضرر می باشد اگر توسط فرد متخصص صورت پذیرد. این نگین ها قابل برداشتن در هر زمان بدون صدمه زدن به دندان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *