Uncategorized

آیا دندان پزشکی باعث انتقال ایدز می شود؟

ترسناک ترین و مهم ترین دغدغه های مراجعه کنندگان به مطب های دندانپزشکی را میتوان ترس از انتقال بیماری ایدز دانست.همان طور که میدانید بیماری ایدز از طریق خون وارد بدن می شود و خیلی بیماری خطرناک و غیر قابل درمانی است.

ایدز به لحاظ مشکلات درمانی وعوارض و درگیری هایی که برای مبتلایان ایجاد می کند. بیماری خطرناکی است و حفاظت شخصی و گروهی در جامعه برای جلوگیری از انتقال آن الزامی واجباری است.

انتقال ویروس ایدز از طریق خون،رابطه جنسی، مادر به فرزند و تزریقات خسز،حسب (ثب) است که بالاترین آمارمبتلایان در ایران وازطریق تزریقات ثب میباشدانتقال این بیماری از طریق خون یا به واسطه دریافت خون آلوده به دلیل کمبود خون و یا از طریق زخم های خون چکان است.
ویروس ایدز علیرغم مهاجم بودن ، در برابر مواد ضد عفونی کننده خیلی ضعیف است به سرعت نابود می شود حتی ویروس ایدزدرخون پس از۲۰دقیقه درمعرض هوا قرار گرفتن از بین می رود.
به واقعیت احتمال انتقال ویروس ایدز از طریق خون ناشی از زخم خیلی کم است.
امروزه در دندان پزشکی اکثر وسایل مورد استفاده بیماران یکبار مصرفند وپس ازاستفاده به سطح زباله های عفونی منتقل می شوند و آن دسته ازوسایلی که امکان یکبار مصرف کردن آنها نیست پس از ا ستفاده شسته شده و در مواد ضد عفونی کننده قوی قرار می گیرد. دراین مواد کلیه ویروسها ازجمله ایدز وهپاتیت درعرض یکی دو دقیقه نابود می شوند. در ادامه مرحله ( قرار گرفتن در مواد ضد عفونی کننده ) که ممکن است چندین ساعت طول بکشد وسایل پس از قرار گرفتن در پکهای مخصوص و بسته بندی کامل بدون درز در دستگاه اتو کلاو قرار می گیرند.
این دستگاه با استفاده ازبخارآب و درمحفظه ای که تحت فشار است مرحله کامل استریلیزاسیون را انجام می دهد . وسایلی که از اتو کلا وخارج می شوند کاملا استریل می دهد. وسایلی که ازاتو کلاو خارج میشوند کاملا استریل شده وعاری از هرگونه میکروبی می باشند.
دانستن این نکته که دندانپزشک و پرسنل یک مطب یا درمانگاه اولین کسانی هستند که درمعرض انتقال عفونت میباشند، رعایت موارد کنترل عفونت بیماری را برای ایشان ازهمه واجب ترمی کند و به همین دلیل هم که شده رعایت اصول کنترل عفونت برای این افراد الزامی است ، پس دیگر جای هیچ نگرانی برای مراجعه کنندگانی باقی نمی ماند . آنچه توجه به آن درمراجعه کنندگان به مراکز درمانی واجب است این که دقت داشته باشند از پکهای یکبار مصرف استفاده شده و در حضور ایشان این پک بسته بندی شده باز شود.
این پک شامل : یک سینی یکبارمصرف ، سرسوزن یکبارمصرف،سرساکش یکبار مصرف، پیش بند یکبار مصرف ، سرپواریکبارمصرف، غلاف ساکنش یکبار مصرف ، روکش پوار یکبار مصرف ، سوند و آینه ، پنس فلزی داخل مدیکال پک سبز یا آبی رنگ که جلوی بیمار بایستی باز شود. توربین وآنگل استریل شده داخل مدیکال پک ویک جفت دستکش میباشد.
ضمناً دندانپزشک و پرسنل حتما از وسایل حفاظتی مثل روپوش ، ماسک ، دستکش و شیلد یا عینک استفاده نمایند. در صورتی که دندانپزشک شما این اصول را رعایت نمی کند حتما به ایشان تذکر دهید و از او بخواهید برای شما بسته بندی های مربوطه را تهیه نموده و کلیه مراحل استریزاسیون را به شما نشان دهد.
اطمینان داشته باشیدکه بارعایت این نکات حتی مراجعه بیمارانی که مبتلا به بیماری های عفونی مثل ایدز هستند به مطبی که به آن رفت و آمد می کنید برایتان کاملا بی ضرر وایمن است و مبتلا یان به ایدز نیز می توانند با خیال آسوده و بدون ترس از احتمال سرایت بیماریشان به دیگران و یا عدم پذیرش ایشان از طرف دندانپزشک به مطبها مراجعه نمایند وهیچ دنداپزشکی نه به لحاظ حقوقی و نه به لحاظ اخلاقی اجازه عدم پذیرش ایشان را ندارد.
مطب های دندانپزشکی بایستی به قدری دررعایت نکات کنترل عفونت دقت نمایند که حتی نیازی به سوال از بیماران در ارتباط با بیماری های عفونی نباشد.
سلامتی دهان ودندانتان رافدای ترس های نا آگاهانه ننمایید با رعایت بهداشت دهان و دندان، دهانی خوشبو، دندانهایی تمیز وسالم داشته باشید و لبخندی زیبا را به اطرافیان هدیه بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.